Παγκόσμιο Α/Γ: 6η στον κόσμο η 4Χ100μ ελεύθερο σε τελικό όπου έγινε παγκόσμιο ρεκόρ (video)

Η φοβερή τετράδα της Ελλάδας στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ ελεύθερο κατάφερε να πλησιάσει πολύ το πανελλήνιο ρεκόρ που κρατά από το 2021, αλλά σήμερα δεν ήταν η μέρα για να πέσει, όμως κατέκτησε την 6η θέση στον κόσμο.

Στην κούρσα του τελικού 4Χ100μ ελεύθερο, όπου καταγράφηκε η κορυφαία επίδοση όλων των εποχών στα 100μ ελεύθερο, η Ελλάδα κατέκτησε την 6η θέση, με μία ομάδα που δείχνει ότι ανήκει στις κορυφαίες του κόσμου και το επιβεβαιώνει. Ο Απόστολος Χρήστου έπεσε και πάλι πρώτος καταγράφοντας 48.95, ακολούθησε ο Κρίστιαν Γκολομέεβ με 48.17, ο Στέργιος Μπίλας με 48.38 και τέλος ο Ανδρέας Βαζαίος με 48.17. Η τελική επίδοση της Εθνικής ήταν 3:13.67, ενώ το πανελλήνιο ρεκόρ είναι 3:13.39.

Θυμίζουμε ότι από το πρωί στα προκριματικά η ομάδα 4Χ100μ ελεύθερο είχε πάρει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Κίνα είχε την κορυφαία ομάδα του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Ντόχα και αυτό δεν το καθόρισε μόνο το χρυσό μετάλλιο, αλλά και το παγκόσμιο ρεκόρ του Ζάνλε Παν. Ο Κινέζος πρωταθλητής σημείωσε 46.80 και η Κίνα 3:11.08. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλία με 3:12.08 και το χάλκινο με 3:12.29 οι ΗΠΑ.