Παγκόσμιο Α/Γ: 5η στον κόσμο η Άννα Ντουντουνάκη στα 100μ πεταλούδα (video)

Η υπέροχη Άννα Ντουντουνάκη έδωσε μια γενναία μάχη στον τελικό των 100μ πεταλούδα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα, δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο, όμως τερμάτισε στην ιδιαιτέρως τιμητική 5η θέση στον κόσμο με επίδοση 57.62.

Αυτός ήταν ο πρώτος τελικός της Ελληνίδας πρωταθλήτριας σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα και δεδομένα μόνο και μόνο η πρόκριση στον τελικό ήταν ιδιαίτερη σημαντική για την Ντουντουνάκη.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γερμανίδα Ανγκελίνα Κέλερ με επίδοση 56.28. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Αμερικανή Κλερ Κούρζαν με 56.61 και τρίτη η Λουίς Χάνσον με 56.94.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τελικού ΕΔΩ.

Πατάω like και follow στη σελίδα του Υγρός Στίβος Apex Sports στο facebook για να μαθαίνω πρώτος τα νέα από τον χώρο των aquatics