Παγκόσμιο Α/Γ: Έβδομη στον κόσμο στα 50μ πεταλούδα η Ντουντουνάκη (video)

Η Άννα Ντουντουνάκη δεν είχε πάρει αρχικά την πρόκριση για τον τελικό των 50μ πετάλουδα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα, ωστόσο συμμετείχε κανονικά, καθώς η Κινέζα Γίτινγκ Γιου απέσυρε τη συμμετοχή της.

Η Ελληνίδα κολυμβήτρια, αν και συμμετείχε λίγο απροετοίμαστη στον τελικό των 50μ πεταλούδα, λόγω του ανέλπιστου, τερμάτισε με χρόνο 25.89 και κατετάγη έβδομη στον κόσμο. Η ίδια πάντως δήλωσε ικανοποιημένη για την εμφάνισή της, αν και θα μπορούσε καλύτερα.

Το χρυσό μετάλλιο στα 50μ πεταλούδα κατέκτησε η θρυλική Σάρα Σέρστριεμ με χρόνο 24.63, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Γαλλίδα Μέλανι Ένικ με χρόνο 25.44, ενώ το χάλκινο κατέκτησε η Φαρίντα Οσμάν με 25.76.

Πατάω like και follow στη σελίδα του Υγρός Στίβος Apex Sports στο facebook για να μαθαίνω πρώτος τα νέα από τον χώρο των aquatics