Αναπτυξιακά ΠΠ/ΠΚ U13: Νικητής ο Αναστάσιος Φουσέκης

Ο Φουσέκης Αναστάσιος του ΑΟ Παγώνα Πάτρας ήταν ο νικητής της κατηγορίας παμπαίδων (U13) στο αναπτυξιακό πρωτάθλημα που διοργανώθηκε στην Αγριά Βόλου το διήμερο 22-23/10.

Την 1η θέση διεκδίκησαν ο Αναστάσιος Φουσέκης και ο Αγγελίδης Νίκος (ΟΑ Χανίων), νούμερο 2 και 4 αντίστοιχα στα φαβορί Ο Φουσέκης έχασε το 1ο σετ, αλλά κατέκτησε τα επόμενα και τη νίκη με 3-1 σετ (8-11, 11-9, 11-1, 11-9). Αξιοσημείωτο ότι ο Βατσακλής Απόστολος είχε αποκλείσει στα προημιτελικά το κυριότερο φαβορί της κατηγορίας, τον Ισαακίδη Κωνσταντίνο, με 3-1 σετ. Την 3η θέση κατέλαβε ο Γεωργαλίδης Δημήτρης (ΣΠΑ Λυκόβρυσης Πεύκης).

Τα μετάλλια στην κατηγορία U13 παμπαίδων:

1.Φουσέκης Αναστάσιος (ΑΟ Παγώνα Πάτρας)
2.Αγγελίδης Νικόλαος (ΟΑ Χανίων)
3.Γεωργαλίδης Δημήτρης (ΣΠΑ Λυκόβρυσης Πεύκης)

Στην εκκίνηση του θεσμού πήραν μέρος συνολικά 201 αθλητές και αθλήτριες από 41 σωματεία, έγιναν 8 ηλικιακές κατηγορίες, ενώ ήταν η 1η φορά που διοργανώθηκε αναπτυξιακό τουρνουά στην θεσσαλική πόλη.

Οι συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε 39 εφήβους, 15 νεάνιδες, 33 παίδες, 24 κορασίδες, 47 παμπαίδες, 10 παγκορασίδες, 25 μίνι παμπαίδες και 8 μίνι παγκορασίδες.