Παγκόσμιο: Αποχαιρέτησε το Ντέρμπαν η Τόλιου

Η Κατερίνα Τόλιου γνώρισε τον αποκλεισμό από τον 1ο γύρο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ατομικών αγωνισμάτων στο Ντέρμπαν.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε με 4-2 σετ από τη Λι Γιου Τζουν από την Ταϊπέι και καθώς το σύστημα διεξαγωγής είναι νοκ άουτ ολοκληρώθηκε άμεσα η αγωνιστική παρουσία της στη Νότια Αφρική.

Η Τόλιου ήταν απόλυτα ανταγωνιστική από την αρχή κι έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε αθλήτρια, που είναι σχεδόν 100 θέσεις ψηλότερα στον πίνακα αξιολόγησης. Προηγήθηκε στο σκορ, αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 σετ κι έδειξε ότι μπορούσε να φτάσει και στη νίκη, αλλά με ποιοτική επίθεση η αντίπαλος πέρασε το παιχνίδι της στο πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα.

Στη μεγαλούπολη της Νότιας Αφρικής συνεχίζει ο Παναγιώτης Γκιώνης, ο οποίος αντιμετωπίζει τη Δευτέρα (22/5) στον 2ο γύρο του απλού ανδρών (σ.σ. των «64») τον Κινέζο Φαν Ζεντόνγκ, νούμερο 1 του ταμπλό και σημερινό παγκόσμιο πρωταθλητή.