Youth Contender – Τουρκίας: Στην πρώτη 16άδα Μανωλόπουλος, Κοσμάς και Φάκαρος

Η Εθνική στο Youth Contender

Η πιο παραγωγική μέρα ήταν για την ελληνική αποστολή η 3η στο World Table Tennis Youth Contender της Τουρκίας.

Στο απλό των ηλικιακών κατηγοριών U19 και U15 τρεις διεθνείς μας προκρίθηκαν στο κυρίως ταμπλό και την Παρασκευή (19/1), στην τελευταία μέρα των αγώνων στην Αττάλεια, θα επιδιώξουν το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Ο Στάθης Μανωλόπουλος και ο Γιώργος Κοσμάς στην εφηβική κατηγορία, όπως και ο Κώστας Φάκαρος στην παιδική, μπήκαν στην πρώτη 16άδα με τη 2η θέση από τους ομίλους τους. Αργότερα, οι κληρώσεις του 1ου γύρου, έφεραν μπροστά τους υψηλά εμπόδια.

Επίσης, ο Κωνσταντίνος Τούλιας στην U15 των αγοριών, οι νεάνιδες Μαύρα Κοντοπούλου και Άλκηστις Κασίμη στην U19 των κοριτσιών και ο Κωνσταντίνος Καραμαντζιάνης.

Πιο αναλυτικά, ο 18άχρονος Μανωλόπουλος μετά τη συμμετοχή του στο διπλό μικτό άρχισε την προσπάθειά του στο απλό και στόχευε ξεκάθαρα στην πρόκριση στα νοκ άουτ. Στην πρεμιέρα του για το 2ο γκρουπ το έργο του αποδείχτηκε πολύ δύσκολο απέναντι στον Ιρανό Αμιρμαχτί Κεσαβαρζί. Ο Μανωλόπουλος δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλά προβλήματα και ήρθε η ήττα με 3-0 σετ (5-11, 8-11, 7-11).

Στην 3η αγωνιστική ο πρωταθλητής Ελλάδας του απλού εφήβων το 2022, κατέβαλλε τον Τούρκο Ονούρ Ντουράν με 3-1 σετ και προκρίθηκε ως 2ος στο ταμπλό (11-9, 13-11, 5-11, 11-4).

Από την άλλη, ο Κοσμάς χαίρεται στην Αττάλεια δύο προκρίσεις σε νοκ άουτ. Στην U17, τη δική του ηλικιακή κατηγορία, μπήκε στις θέσεις 17-32 και την Πέμπτη (18/1) πέρασε στον 1ο γύρο και της επόμενης κατηγορίας. Στο 1ο γκρουπ και αρχικά αντιμετώπισε τον ταλαντούχο Ιρανό Μπένζαμιν Φαρατζί και έχασε πολύ δύσκολα με 3-1 σετ (7-11, 11-7, 12-14, 10-12). Αργότερα πέρασε εύκολα από τον Βέλγο Τσαρλς Γιάνσενς και με νίκη 3-0 σετ προκρίθηκε στο ταμπλό με τη 2η θέση (11-8, 11-6, 11-2).

Στην επόμενη φάση, ο Μανωλόπουλος συναντά το πρωί της Παρασκευής (19/1) το 1ο φαβορί, τον Μπένζαμιν Φαρατζί και ο Κοσμάς το 2ο, τον Ιρανό Αμιρμαχτί Κεσαβαρζί.

Στη κατηγορία U15, ο Φάκαρος αγωνίστηκε στο 3ο γκρουπ. Στο πρώτο του παιχνίδι έχασε εύκολα από τον συνομήλικό του Τούρκο Μπερκ Όζτοπρακμε 3-0 σετ (6-11, 4-11, 2-11). Στο δεύτερο ματς ήταν βελτιωμένος και επικρατώντας 3-0 σετ του Βέλγου Μάνοε Γιαζίσνκι υλοποίησε τον στόχο του με τη 2η θέση (11-8, 11-5, 11-8). Η κλήρωση στο ταμπλό των “16” τού έστειλε τον Κενάν Καχραμάν, ο οποίος πέρσι αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης U13 στο ομαδικό κι από τον οποίο έχασε 3-1 σετ στα γκρουπ του Βαλκανικού πρωταθλήματος της Ορεστιάδας.

Ο Τούλιας από την 3η σειρά των seeding κυνήγησε το καλύτερο στο 7ο γκρουπ. Στην 1η αγωνιστική έχασε με 3-0 σετ από τον Τούρκο Κενάν Καχραμάν (5-11, 7-11, 6-11), αλλά μετά πλησίασε στη νίκη και τη 2η προνομιούχο θέση. Συγκεκριμένα, βρέθηκε μπροστά με 2-0 σετ απέναντι στον Βούλγαρο Βικτόρ Ντιμιτρόφ. Τελικά δέχτηκε την ανατροπή με 3-2 και αποκλείστηκε ως 3ος από τα νοκ άουτ (11-8, 11-5, 6-11, 5-11, 7-11).

Στην κατηγορία κοριτσιών U19 δημιουργήθηκαν 6 γκρουπ και τα δύο τελευταία ήταν των 4ων αθλητριών.

Η Κοντοπούλου ήταν στο 5ο γκρουπ και διεκδίκησε την πρόκριση μέχρι το τέλος. Στην κρίσιμη πρεμιέρα λύγισε από τη Μαρζίγια Νουρμάτοβα από το Αζερμπαϊτζάν με 3-2 σετ. Στη συνέχεια κατέβαλλε την Ελίφ Ντουμάν από την Τουρκία με 3-0 σετ (11-6, 11-9, 11-7) και στο τέλος αναμετρήθηκε με το 1ο φαβορί, τη Γερμανίδα Λένα Γκότσλικ. Προηγήθηκε στο σκορ, αλλά τελικά η ήττα με 3-1 την άφησε εκτός ταμπλό (11-7, 9-11, 4-11, 4-11).

Τέλος, η Κασίμη αγωνίστηκε από την 4η σειρά των seeding στο 6ο γκρουπ και βρέθηκε στην 4η θέση. Έχασε αρχικά με 3-0 σετ (8-11, 1-11, 9-11) από τη Λέι Χλόε από τη Σιγκαπούρη και στη 2η αγωνιστική γνώρισε ξανά την ήττα από την Τουρκάλα Γιαγκμούρ Γεσίλ με 3-1 σετ (11-7, 5-11, 7-11, 10-12). Στο φινάλε πάλεψε και με τη Γιέκτα Αντιμπιάν από το Ιράν, όπου ηττήθηκε με 3-0 σετ (8-11 5-11, 10-12).