Ευρωπαϊκό 25άρας: Στην 7η θέση ο Σίσκος στα 200μ ύπτιο (video)

Εξαιρετική ήταν η προσπάθεια του Απόστολου Σίσκου στον τελικό των 200μ ύπτιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε πισίνα 25μ, που διεξάγεται στο Οτοπένι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε στην 7η θέση με 1.52.36, πολύ κοντά στο δικό του διπλό πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων και νέων ανδρών, 1:52.17 που σημείωσε στα ημιτελικά.

Έτσι, έκλεισε ιδανικά τη χρονιά, μετά την 3η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων, τη 12η στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Φουκουόκα, ενώ έχει και το εισιτήριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα (2024).

Μετά από δυο χάλκινα μετάλλια ο Ιταλός Λορέντζο Μόρα κατέκτησε το χρυσό με 1:48.43. Με 1:48.53 έμεινε δεύτερος ο Βρετανός Λιούκ Γκρίνμπακ και τρίτος τερμάτισε με 1:48.55 ο Γάλλος Μεβέκ Τομάκ